Pro Forma Kursus
Program Ijazah Sarjana Muda Perguruan Dengan Kepujian
(Muzik - Pendidikan Rendah)
Nama
Kursus
|
Kurikulum
& Pengajaran Muzik I
(Curiculum
and Music Teaching I)
|
Kod
Kursus
|
MZU3114
|
Kredit
|
2(1+1)
|
Jam
Kontak
|
45 jam
|
Bahasa
Penghantar
|
Bahasa Melayu
|
Prasyarat
|
Tiada
|
Semester
|
Pertama / Kedua
|
Hasil
Pembelajaran
|
1.
Menganalisis
kandungan kurikulum yang dipelajari untuk diterjemahkan ke dalam perancangan
tahunan, mingguan dan harian.
2.
Berupaya
merancang dan menjalankan aktiviti dalam masa yang ditetapkan.
3.
Merangka
pengajaran tahunan, semester, mingguan dan harian mengikut format yang
ditetapkan.
4.
Mempelbagaikan
aktiviti pengajaran dan pembelajaran dengan mengintegrasikan elemen-elemen muzik yang telah dipelajari.
5. Melaksanakan pengajaran mikro dengan menggunakan
pengetahuan dan kemahiran yang telah dipelajari.
|
Sinopsis
|
Kursus ini membincangkan kandungan kurikulum muzik sekolah
rendah. Kursus ini
memberi pendedahan kepada sukatan pelajaran pendidikan muzik KBSR. Ia juga
merangkumi kemahiran menulis rancangan pengajaran tahunan, mingguan dan
harian serta pengajaran mikro. Di
samping itu, perancangan serta format rancangan pelajaran tahunan, rancangan
mingguan dan rancangan harian diberi penekanan. Topik utama yang diberi
tumpuan ialah mengaplikasikan kandungan sukatan pendidikan muzik sekolah
rendah dalam sesi latihan pengajaran mikro.
This
course discusses the primary school music curriculum, primarily on the KBSR
music education syllabus. It comprises of preparing, planning and writing the
year plan, weekly plan and the daily lesson plan with reference to the
primary school music education syllabus. Micro teaching sessions are based on
the primary school music education syllabus.
|
Tajuk
|
Kandungan
|
Jam
|
1
|
Teori
Sukatan
Pendidikan Muzik KBSR Tahap 1 & 2
Penelitian sukatan pelajaran dan huraian sukatan pelajaran KBSR
Objektif KBSR
Struktur sukatan – 4 aspek
Kandungan sukatan pelajaran KBSR
Kandungan huraian sukatan KBSR yang terdapat dalam
|
2
|
2
|
Perancangan
tahunan
|
1
|
3
|
Perancangan
mingguan
·
Penelitian
rancangan kerja mingguan
·
Penyediaan
rancangan kerja mingguan
|
2
|
4
|
Perancangan
harian
·
Penelitian
rancangan kerja harian
·
Penyediaan
rancangan kerja harian
·
Pendedahan
format rancangan harian
- Pemilihan konsep dan
kemahiran
- Perancangan
aktiviti untuk penyampaian konsep
muzik
- Penulisan
hasil pembelajaran
-
Penyediaan dan penulisan rancangan kerja harian – set induksi,
langkah-langkah penyampaian dan penutup.
|
5
|
5
|
Persediaan
untuk pengajaran mikro
·
Prinsip pengajaran mikro
·
Praktikkan teknik dan kemahiran pengajaran mikro
·
Penyediaan alat bantu mengajar
|
5
|
JUMLAH
|
15
|
|
6
|
Amali
Perancangan
tahunan
|
1
|
7
|
Perancangan
mingguan
·
Menuliskan
rancangan kerja mingguan
|
2
|
8
|
Perancangan
harian
Menyediakan rancangan kerja harian
Menuliskan rancangan kerja harian
·
Set induksi
·
Langkah-langkah
penyampaian
·
Penutup
|
2
|
9
|
Persediaan
untuk pengajaran mikro
·
Mempraktikkan teknik dan kemahiran pengajaran
mikro
·
Menyediakan alat bantu mengajar
|
10
|
10
|
Sesi
latihan amali
Menjalankan pengajaran mikro.
|
15
|
JUMLAH
|
30
|
|
JUMLAH KESELURUHAN
|
45
|
Pentaksiran
|
Penilaian dalam bentuk kerja kursus
Rancangan harian = 50%
Pengajaran mikro = 50%
|
Rujukan
Asas
|
Campbell,
P.S. & Kassner, C.S. (1995). Music in childhood. London: Prentice
Hall.
Kementerian Pendidikan Malaysia
(1997). Sukatan pelajaran dan huraian sukatan pelajaran pendidikan muzik
KBSR. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.
|
Rujukan
Tambahan
|
Oliva,
P.F. (1997) Developing the curiculum.(4th edition) New York: Longman.
Hackett,
P. & Lindeman, C.A. (2004). The
musical classroom (6th Ed). New Jersey: Prentice Hall.
|
No comments:
Post a Comment